Wynajem mieszkania. Wszystko o umowach najmu mieszkania.

Wynajmowanie mieszkanie jest coraz częstszym procederem na polskim rynku mieszkań. Niewiele młodych ludzi stać na zakup własnego mieszkania lub ma możliwość zamieszkania w mieszkaniu otrzymanym w spadku. Dlatego wynajem okazjonalny jest najszybszym i najprostszym sposobem na usamodzielnienie się i zamieszkanie w mieście, gdzie ma się pracę lub studia. Niestety nie wszyscy są zadowoleni z podpisania dokumentu, jakim jest umowa wynajmu mieszkania. Źle określone warunki umowy lub ukryte koszty mogą okazać się zmorą dla lokatorów. To samo dotyczy mieszkania w nieswojej własności, gdzie nie ma pewności, jak długo będzie się tam mieszkać. Czy jednak na pewno tak to wygląda? Czy właściciel mieszkania może faktycznie pozbyć się najemców z dnia na dzień?

Kiedy właściciel mieszkania może eksmitować najemców?

Jednym z najczęściej podpisywanym umów wynajmu, jest ta zawierana w formie, jaką jest najem okazjonalny. To właśnie ta forma jest dla właściciela najlepsza i najwygodniejsza, gdyż obowiązują je prawa łagodniejsze niż w przypadku, w którym podpisuje się z najemcą dokument, którym jest umowa na czas nieokreślony. Nie jest to jednak tak, że w przypadku gdy ma się do czynienia z formą, jaką jest wynajem okazjonalny, właściciel może pozbyć się lokatorów z dnia na dzień. Przede wszystkim warunki wyprowadzki powinny być ujęte w umowie. Zazwyczaj mowa tu o wyprowadzeniu się w przypadku upłynięcia terminu umowy, złamania jej reguł lub miesięcznym terminie wypowiedzenia w innych sytuacjach losowych. Złamanie reguł, jakie ujmuje umowa o wynajem mieszkania, to:

  • nieopłacanie ustalonej kwoty przez okres trzech miesięcy i więcej po pisemnym upomnieniu
  • łamanie zasad i niestosowanie się do nałożonych reguł, mimo upomnienia (chodzi tu na przykład o urządzanie spotkań towarzyskich, podczas których skarżą się sąsiedzi na hałas czy wzywana jest policja)
  • podnajmowanie mieszkania bez wiedzy właściciela

Sprawdź także : Kredyt hipoteczny

Łamaniem zasad umowy są również inne wykroczenia, które jasno określa umowa. Najem okazjonalny wymaga podania w umowie ewentualnego innego adresu, gdzie mogą wyprowadzić się lokatorzy za zgodą właściciela adresu, który został podany. Podczas łamania umowy lub po okresie, w którym była ona ważna lokatorzy powinni się przeprowadzić do innego mieszkania lub wrócić na podany w umowie adres. Dzięki temu właściciel jest chroniony przez prawo i nie ma większego problemu pozbyć się niesfornych najemców. Nie ma jednak znaczenia czy jest to umowa wynajmu mieszkania w formie wynajmu okazjonalnego, czy też umowa na czas nieokreślony, jeśli lokatorzy stosują się do umowy i przestrzegają jej, właściciel nie ma prawnie podstawy do natychmiastowej eksmisji. Jeśli jednak chce się być pewnym, że umowa jest legalna i nie może dojść do nieporozumień z właścicielem, które skutkować będzie eksmisją, należy sprawdzić, czy podpisywana umowa o wynajem mieszkania ma zawarte wszystkie dane zgodnie z ustaleniami. Warto to sprawdzić, zanim się ją podpisze, by nie okazało się na przykład, że jest konieczność ponoszenia jakiś kosztów dodatkowych, na które nieświadomie zgodzi się podpisując umowę.

Nie chcesz tracić czasu na wynajem swojego mieszkania, wolisz je szybko sprzedać? W takim razie skorzystaj z usług naszej firmy Kasa-za-M.pl. Szybka, darmowa wycena, minimum formalności i natychmiastowa gotówka. Oferujemy usługi taki jak: skup mieszkań, skup domów, skup działek, czy skup zadłużonych mieszkań.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!