Umowa deweloperska. Czym się charakteryzuje?

Jeśli planujesz zakupić nową nieruchomość, która fizycznie jeszcze nie istnieje, to ma się do czynienia z umową deweloperską. Jest ona zawierana pomiędzy przyszłym nabywcą nieruchomości, a deweloperem, który jest odpowiedzialny za postawienie nieruchomości. Jeśli podpisujesz dokument, jakim jest umowa deweloperska na co zwrócić uwagę – zadaj sobie to pytanie. Przede wszystkim ważne jest to by nie mylić ją z umową przedwstępną czy umową rezerwacyjną. Nie są to te same prawnie dokumenty i obowiązują je nieco inne prawa.  Jeśli podpisuje się kontrakt, jakim jest umowa deweloperska koszt ponosi się w ustalonych w umowie kwotach. Zazwyczaj jednak już podczas podpisania umowy uiszcza się pewne opłaty.

Zastanawiasz się czy możliwa jest sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym? Zapraszamy do naszego niedawnego wpisu.

Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim podpisując umowę, należy sprawdzić, czy zamieszczone w niej zostały wszystkie niezbędne informacje. Najważniejsze z nich to prawidłowe dane obu stron, całkowity koszt transakcji czy dokładne informacje dotyczące inwestycji, jaką jest nieruchomość. Po za tymi najważniejszymi elementami, powinno się w niej znaleźć szereg innych informacji, która pozwoli upewnić się nam, że umowa z deweloperem jest legalna i zgodna z prawem. Nie powinno się tego robić w pośpiechu. Najlepiej jest zabrać umowę do domu i przeanalizować ją na spokojnie. Z odpowiednimi dokumentami, należy sprawdzić, czy zawarte w umowie dane są prawdziwe i czy nie wymagają poprawki. Jeśli coś jest nie jasne, należy rozwiązać to z deweloperem. Rozwiązanie umowy deweloperskiej nie jest proste jednak nie jest również niemożliwe. Dlatego jeśli w trakcie stanie się coś niewłaściwego i niezgodnego z umową, nie należy tego lekceważyć. Może dojść do takiej sytuacji, na przykład gdy podpisze się dokument, jakim jest umowa deweloperska koszt w niej zawarty okaże się zaniżony niż w rzeczywistości, wówczas jest to argument na zrezygnowanie z umowy. Rozwiązanie umowy z deweloperem może również nastąpić na skutek niespójności danych nieruchomości zawartych w umowie, z tymi, jakie mają miejsce w rzeczywistości. Jeśli podpisze się dokument, jakim jest umowa z deweloperem, warto nadzorować prace, lub przynajmniej kilka razy w trakcie trwania inwestycji, upewnić się, że idą zgodnie z planem. Choć w umowach zdarza się informacja dotycząca ewentualnych opóźnień, to w rzeczywistości nie mogą one przekraczać pewnego poziomu. Warto bowiem zaznaczyć, że umowa podpisana z deweloperem obowiązuje obie strony do jej przestrzegania i duże opóźnienia w oddaniu nieruchomości jest ważną przesłanką świadczącą o tym, że  deweloper nie wywiązuje się z kontraktu. Wówczas można starać się o rozwiązanie umowy lub w trudnych sytuacjach, można walczyć w sądzie o uzyskanie odszkodowania od dewelopera za opóźnienia, które przekraczają zasady zawarte w umowie, o ile poniosło się z tego tytułu koszty lub szkodę. Dlatego przed podpisaniem umowy z firma deweloperską, warto jest zapoznać się z opiniami na ich temat lub zobaczyć ich inne przedsięwzięcia. Dobre opinie i wykończone budynki w określonym terminie, są najlepszą gwarancją dla klienta, który nie chce problemów, a chce kupić mieszkanie.

Masz nieruchomość kupioną od dewelopera ale plany się zmieniły i chciałbyś ją sprzedać? Kasa-Za-M.pl to firma skupująca nieruchomości z rynku wtórnego i pierwotnego. Wypełnij nasz formularz na stronie głównej a wycenę prześlemy w 24 godziny.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!