Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym

Mało komu budżet pozwala na kupno mieszkania za własne pieniądze. Zazwyczaj musimy zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jego spłacanie może trwać nawet kilkadziesiąt lat. Co jeśli w tym czasie zechcemy lub będziemy zmuszeni się przeprowadzić? Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym? Jak powinna wyglądać sprzedaż nieruchomości z hipoteką?

Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest jak najbardziej możliwa. Jednak kredyt będzie powodował pewne utrudnienia. Konieczne jest bowiem załatwienie paru dodatkowych formalności. Przede wszystkim bank, w którym zaciągnięty został kredyt zabezpiecza się wpisem do ksiąg wieczystych. Trzeba więc poinformować bank o tym, ma nastąpić sprzedaż nieruchomości z hipoteką. Nie musimy za to informować o tym urzędu skarbowego ani uiszczać żadnych opłat. Za to osoba, która kupi od nas mieszkanie będzie musiała zapłacić PCC czyli podatek od czynności cywilno – prawnych. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego wynosi on 2% wartości mieszkania. Może to więc spowodować pewne trudności ze znalezieniem chętnego nabywcy. Musimy więc liczyć się, że potrwa to trochę dłużej niż w przypadku mieszkania bez hipoteki. Nasza firma zajmuje się także skupem zadłużonych mieszkań, więc zapraszamy każdą osobę, która ma problem ze znalezieniem nabywcy do wypełnienia formularza kontaktowego.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem – pierwsze kroki

Kiedy już znajdziemy chętną na kupno mieszkania osobę, musimy iść do banku, w których zaciągaliśmy kredyt i poinformować bank o sprzedaży mieszkania. Dostaniemy wtedy zaświadczenie o kwocie kredytu pozostałej do spłacenia. To pomoże w ustaleniu odpowiedniej ceny za mieszkanie, tak aby sprzedaż była opłacalna. Chodzi o to, że część ceny, w wysokości reszty kredytu do spłacenia, trafi od razu do banku, a do nas reszta. Dlatego warto dobrze przemyśleć wycenę mieszkania. Trzeba też koniecznie pamiętać o zapytaniu w banku o wcześniejszą spłatę kredytu. Bank pobiera za to zazwyczaj dodatkową opłatę, o której wysokości trzeba się dowiedzieć, aby przekazać wszystko kupcowi. Istotną rzeczą, o której również warto pamiętać, jest tak zwana promesa. Jest to obietnica banku, że niezwłocznie po otrzymaniu przelewu od nabywcy mieszkania wyda zgodę na wykreślenie swojego zapisu z ksiąg wieczystych. Promesa ma 30 dni ważności. W tym czasie warto spisać umowę przedwstępną. Można spisać ją samodzielnie ze wskazaniem stron umowy, ceny, danych o mieszkaniu i terminu zawarcia czy kwoty zaliczki. Dzięki umowie przedwstępnej kupiec już będzie miał możliwość wnioskowania o kredyt hipoteczny.

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem – finalizacja

Kiedy nabywca otrzyma już kredyt, trzeba razem z nim udać się do notariusza w celu spisania umowy kupna – sprzedaży w postaci aktu notarialnego. Kopię aktu nabywca musi dostarczyć do swojego banku, by wiedział on o tym, że część ceny musi on przelać na konto banku sprzedawcy. Po otrzymaniu przelewu od nabywcy, musimy ponownie zgłosić się do banku, aby otrzymać zaświadczenie o uregulowaniu zadłużenia i złożyć wniosek w sądzie o usunięcie nieaktualnych wpisów z ksiąg wieczystych i wpisanie nowego właściciela. 

Jeśli otrzymałeś nieruchomość w spadku, koniecznie zobacz nasz niedawny wpis – Stwierdzenie nabycia spadku

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!