Prowizja biura nieruchomości – kto za nią płaci i na jakich zasadach?

Jednym z podstawowych zagadnień nurtujących zarówno kupujących, jak i sprzedających nieruchomości jest prowizja biura nieruchomości. Jak wynika z licznych komentarzy na forach, to kość niezgody, która zwykle spotyka się ze sporym niezadowoleniem stron biorących udział w transakcji. O ile profesjonalne doradztwo sporo kosztuje, o tyle prowizja pośrednika nieruchomości jest często niewspółmiernie wysoka do zadań mu powierzonych. Co warto wiedzieć w tym temacie?

Sprzedaż mieszkania wiąże się z całym cyklem zadań. Prowizja dla biura nieruchomości jest zależna od wielu czynników. W jej skład wchodzi nie tylko sama sprzedaż, ale również działania, mające na celu przygotowanie odpowiedniej oferty. Do najważniejszych działań w tym obszarze zaliczyć można przygotowanie profesjonalnej sesji zdjęciowej -wszak jak wiadomo, zainteresowani kupnem nieruchomości w pierwszym momencie zwracają uwagę na jej wygląd. Im lepsze zdjęcia, tym łatwiej o zainteresowanie szerszej grupy odbiorców. Prowizja pośrednika nieruchomości uwzględnia również przygotowanie samej oferty, stworzenie opisy dokładnego i szczegółowego, który pozwoli zainteresować kupującego daną propozycją. Dodatkowo dochodzą do tego koszty związane z publikacją oferty – w tradycyjnych gazetach czy na specjalistycznych portalach ogłoszeniowych. Warto również podkreślić, iż prowizja dla biura nieruchomości powiązana jest także z posiadaną przez nie bazą klientów – tych kupujących, jak i sprzedających. Często więc sparowanie dwóch osób zainteresowanych przebiega dużo szybciej niż w przypadku prywatnej jednostki, samodzielnie wystawiającej ogłoszenie. 

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas podpisywania umowy z pośrednikiem agencji nieruchomości?

Wielu sprzedających dom czy mieszkanie decyduje się na podpisanie umowy z agencją nieruchomości. Może ona być dokumentem na wyłączność bądź dopuszczać możliwość współpracy z kilkoma, niepowiązanymi ze sobą firmami. Prowizja pośrednika nieruchomości w tym drugim wypadku nalicza jest więc z reguły w momencie dokonania finalizacji transakcji. Taki zapis może jednak budzić pewne wątpliwości osoby zainteresowanej sprzedażą, gdyż zwykle zaangażowanie agentów w takiej formie jest zdecydowanie niższe. Nie ma się jednak czemu dziwić bowiem biura wolą współpracować z kimś na wyłączność, co gwarantuje wynagrodzenie po zakończeniu sprzedaży. Czasem właściciel nieruchomości może próbować jednocześnie sprzedać dom czy mieszkanie na własną rękę, niezależnie od działań agencji. To z kolei może tworzyć sytuację, w której tak czy siak sprzedający będzie zobowiązany do uiszczenia pewnej opłaty na rzecz biura, nawet jeśli do transakcji dojdzie z jego inicjatywy. Prowizja agencji nieruchomości stanowi zwykle odsetek od wartości sprzedanej nieruchomości. Czasem jednak zdarza się, iż jest ona kwotą stałą + pewne odsetki, które naliczane są już od całości zamkniętej transakcji. Ich rozpiętość może wynosić od 2-5 procent. Jeśli ich wielkość jest zdecydowanie wyższa, wówczas dobrze zachować czujność i dokładnie sprawdzić agencję, jeszcze przed podpisaniem z nią umowy. 

Prowizja agencji nieruchomości pobierana od kupującego

Zdarza się, iż opłaty za pośrednictwo agencji rozkładane są zarówno na sprzedającego, jak i kupującego. Coraz częściej jednak pojawiają się oferty, sugerujące zwolnienie z opłat osoby zainteresowanej kupnem nieruchomości. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż w takich przypadkach osoba kupująca jest zwykle zdana sama na siebie w kwestii dopełniania formalności administracyjnych. Wszystko jest więc wyborem osoby decydującej się na zakup mieszkania czy domu. Jak widać prowizja agenta nieruchomości jest kwotą zależną od całej serii czynników, a także jego działań. Niezależnie od podjętej decyzji, warto ją dokładnie przeanalizować i wybrać najkorzystniejszą ofertę. 

Wiele osób nie chcąc przeznaczać swoich pieniędzy na prowizje dla pośredników, korzysta z ofert profesjonalnych firm, które skupują nieruchomości za gotówkę. To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, gdyż w ciągu krótkiego czasu można spieniężyć własne mieszkanie czy dom, załatwiając wszystko w wygodny i zgodny z prawem sposób. Takie firmy, jak https://kasa-za-m.pl/ są zdecydowanie warte uwagi, ponieważ transakcje z nimi pozbawione są osób trzecich, co wiąże się z brakiem prowizji. 

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!