Właściciel ma prawo do posiadania danych rzeczy, zarządzania nimi, korzystania z nich, a także czerpania z nich różnych korzyści, na przykład finansowych. Jak można nabyć własność i czy może być ona ograniczona lub można z niej zrezygnować bądź ją stracić? Nieruchomość na własność czy spółdzielcze prawo własnościowe?
Sposoby nabycia własności
Prawo własności można nabyć na wiele różnych sposobów. Dzielą się one na sposoby pierwotne i pochodne. Do sposobów pierwotnych zaliczamy na przykład zawłaszczenie (samoistne nabycie rzeczy), zasiedzenie (nabycie rzeczy w wyniku upływu czasu), przemilczenie (niezgłoszenie się właściciela), przetworzenie, pomieszanie lub połączenie rzeczy ruchomych, nacjonalizację, czy egzekucję sądową. Sposoby pochodne zaś to dziedziczenie, nadanie przez władzę lub umowa przeniesienia własności. Najprościej mówiąc, własność rzeczy lub nieruchomości nabywamy z chwilą zakupu jakiejś rzeczy, otrzymania jej w spadku bądź przeniesienia przez kogoś na nas własności.
Stwierdzenie nabycia spadku– czym jest i kto może się o nie ubiegać?
Czy własność może być ograniczona i czy można ją stracić?
Istnieje możliwość ograniczenia prawa własności. Ograniczenia mogą wynikać z przepisów prawa zawartych w ustawach czy z przeznaczenia danej rzeczy lub nieruchomości. Ograniczenia prawa własności mogą wystąpić w przypadku nieruchomości, gdzie trzeba liczyć się na przykład z prawami sąsiadów, a także współwłasności, gdzie nie można zrobić niczego bez wiedzy i zgody pozostałych właścicieli. Utrata prawa własności także jest możliwe. Można samemu zrezygnować z własności porzucając rzecz ruchomą lub sprzedając taką rzecz czy nieruchomość. Możemy też pozbyć się własności poprzez przeniesienie praw własności na kogoś innego. Utrata własności następuje również w momencie zniszczenia rzeczy.
Prawa własności nieruchomości
Prawo własności mieszkania
W przypadku mieszkania, jak i każdej nieruchomości, prawo własności pozwala na korzystanie w pełni, rozporządzanie oraz czerpanie zysków z nieruchomości, pod warunkiem, że nie narusza się przy tym praw innych osób, na przykład sąsiadów. Brzmi to jak sielanka, jednak wiele osób chcących kupić mieszkanie ma dylemat – prawo własności czy spółdzielcze prawo własnościowe? Spółdzielcze prawo własnościowe również umożliwia w pełni korzystanie z mieszkania, ale z pewnymi ograniczeniami. Wiele czynności dotyczących mieszkania wymaga uzyskania uprzednio zgody spółdzielni. Trzeba opłacać czynsz, którego kwotę narzuca spółdzielnia. Niestety można też doczekać się kłopotów. W przypadku trudnej sytuacji finansowej spółdzielni, która zmusi ją do zaciągnięcia kredytu, mieszkanie może zostać objęte hipoteką, a w przypadku dużego zadłużenia nawet egzekucją komorniczą. Można jednak przekształcić spółdzielcze prawo własnościowe na prawo własności, pod warunkiem jednak, że stoi on na gruncie, który również należy do spółdzielni jako jej własność lub użytkowanie wieczyste. Wystarczy złożyć wniosek w zarządzie spółdzielni i uiścić niewielką opłatę. Umowa o przekształcenie własności powinna zostać zawarta w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym został złożony wniosek.
Posiadasz nieruchomość, którą chciałbyś szybko sprzedać, bez zbędnych spotkań i formalności?
Kasa-za-M zajmuje się natychmiastowym skupem nieruchomości gwarantując gotówkę w dniu aktu notarialnego.