Kredyt hipoteczny. Wszystko co trzeba o nim wiedzieć.

Każdy usamodzielniający się człowiek chce posiadać swój dom lub mieszkanie. Niestety nie wszyscy mogą liczyć na spadek bądź zakupienie własnego kąta przez rodziców. Dlatego jednym z najlepszych i najpopularniejszych rozwiązań w tej sytuacji jest kredyt hipoteczny. To właśnie on jest najczęstszą formą zabezpieczenia banku na udzielony kredyt długoterminowy. Zadłużenie zaciągnięte w banku na własny dom lub mieszkanie jest zazwyczaj kredytem na wiele lat. W ten sposób można wytłumaczyć co to hipoteka. Jest to forma zabezpieczenia banku przed brakiem spłaty dużego zaciągniętego kredytu.

Hipoteka co to jest i jak działa

Biorąc kredyt hipoteczny od banku należy dokładnie wiedzieć co to hipoteka i zdawać sobie sprawę, że w jej przypadku, zabezpieczeniem banku jest owa zakupowana własność lub inna nieruchomość. W momencie gdy dłużnik nie jest w stanie spłacić dużej kwoty pieniężnej zapożyczonej od banku, ten ma prawo do sprzedania zawartej w umowie hipotecznej nieruchomości. Hipoteka bankowa  jest narzędziem finansowym bardzo często stosowanym w przypadku zakupienia nieruchomości. Jest bezpieczną i wygodną formą zabezpieczenia, które jest wykorzystywane przez banki w całym kraju.

W momencie, gdy zawierana jest odpowiednia umowa, mamy do czynienia z narzędziem bankowym, jakim jest hipoteka umowna. Jest ona zawierana w formie umowy najczęściej notarialnej. Hipoteka umowna pozostawia jednak pełne prawo do korzystania z nieruchomości przez jego nabywce. Co więcej mieszkania z hipoteką można sprzedać firmie np. https://kasa-za-m.pl/. Skupowane tam są nieruchomości, mieszkania, domy, nawet takie, które posiadają obciążenie, jakim jest hipoteka bankowa.

Czym jest leasing nieruchomości? Sprawdź jeden z poprzednich wpisów.

Odpowiadając na postawione pytanie hipoteka co to jest, warto wspomnieć również o ich odmianach. Rzadziej używanym zabezpieczeniem przez bank, jest hipoteka łączna. Jest to rodzaj kredytu, który jako pod zastaw bierze kilka nieruchomości, które swoją łączną wartością opiewają na sumę zadłużenia hipotecznego. Hipoteka łączna jest bardziej ryzykowną formą ze względu na to, że w przypadku komorniczego ściągania zaległości w spłacie, dużo trudniej jest sprzedać kilka nieruchomości, niż jedną.

Dawną formą tego kredytu, była również hipoteka kaucyjna. Jest to jednak narzędzie, z którego obecnie się praktycznie nie korzysta. Hipoteka umowna kaucyjna była zawierana tak jak współcześnie, za pośrednictwem umowy spisanej często w obecności notariusza. Jej specyficzną formą było to, że hipoteka kaucyjna  była zawierana w przypadku, gdy nie dało się jednoznacznie określić wartości danej nieruchomości. Wówczas hipoteka umowna kaucyjna zawierała górna granicę wartości, do jakiej można wziąć kredyt hipoteczny i jaką później bank mógłby odzyskać ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Ostatnią odmianą współczesnej hipoteki, jest hipoteka przymusowa. Nie jest to jednak forma umowy między właścicielem, a bankiem, a przyzwolenie sądu do zajęcia przez bank nieruchomości należącej do dłużnika, na poczet spłaty nie odzyskanej kwoty pieniężnej. Jest to jednak dość specyficzna forma i sama hipoteka przymusowa  jest zawierana tylko w przypadkach ekstremalnych.

Nieruchomość z kredytem bardzo ciężko jest sprzedać. Na szczęście istnieją firmy, które są w stanie w szybki sposób skupić takie nieruchomości. Jedną z takich firm jest https://kasa-za-m.pl/ oferująca błyskawiczną wycenę Twojej nieruchomości.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!