Czym jest leasing nieruchomości i na co można go wziąć?

Jedną z wygodniejszych form finansowania wielu aktywów firmowych jest leasing. Nie tylko samochody są obejmowane tą formą, ale również i nieruchomości. Jest to umowa między firmą leasingową, a użytkownikiem, którym może być zarówno firma, jak i osoba fizyczna. Co więcej, choć w naszym kraju nie jest to jeszcze popularne rozwiązanie, to każdy przeciętny obywatel może wziąć leasing na nieruchomość. Jest to proste i wygodne rozwiązanie z którego korzysta się regularnie na zachodzie. Nie tylko jest to wygodne i szybkie narzędzie finansowe, ale również korzystne pod względem podatkowym. Pozostawia ono również dużo możliwości na inne kroki finansowe, nie ograniczając tylko do leasingu. W naszym kraju na tą chwilę od zyskującego z dnia na dzień leasingu popularniejszy jest kredyt hipoteczny.

Rodzaje leasingu

Formę jaką przybiera leasing mieszkania określa się w umowie zawieranej z firmą leasingową. Dwa najpopularniejsze rodzaje, to leasing finansowy i operacyjny. Choć ich różnice są bardziej znaczące dla firm niż dla osoby fizycznej, to trzeba wiedzieć, że różnią się one ujęciem prawnym posiadania nieruchomości oraz możliwościami ulg podatkowych. Biorąc mieszkanie w leasing spłaca się raty leasingowe do firmy, z którą zawarło się umowę. Po spłaceniu całości można odkupić nieruchomość w ustalonej wcześniej cenie lub zrezygnować z jej korzystania. Jest to bardzo wygodna opcja niezależnie od tego jaki rodzaj narzędzia, jakim jest leasing na mieszkanie się podejmie.

Jednym z wyjątkowo ciekawych opcji jest leasing zwrotny nieruchomości, jest to korzystna opcja dla osób zadłużonych, które chciałby odzyskać część wartości posiadanej nieruchomości w celu na przykład przyszłej inwestycji. Zawiera się wówczas umowę sprzedaży nieruchomości firmie leasingowej. Można wciąż korzystać z mieszkania, jednak należy spłacać raty leasingu. Leasing zwrotny nieruchomości  pozwala na odzyskanie części pieniędzy z posiadanej własności w momencie, gdy jest ona potrzebna. Po zakończeniu trwania umowy, tak jak w przypadku zwykłego leasingu, można zwrócić nieruchomość lub ją odkupić.

Leasing na mieszkanie, a kredyt hipoteczny

Leasing mieszkania jest ciekawą i korzystną alternatywą dla kredytu hipotecznego. Przede wszystkim jest dużo prostszy w kwestii proceduralnej. W przypadku kredytu hipotecznego konieczne jest nie tylko zebranie odpowiedniej dokumentacji, ale i udowodnienie zdolności kredytowej. Mieszkanie w leasing dostanie się nawet jeśli nie ma się dobrej zdolności kredytowej, gdyż sprawdzana jest tylko zdolność leasingowa. Co więcej, w momencie gdy leasing na nieruchomość jest nieregularnie spłacana lub wzięta na dużą kwotę, to nie jest to w żaden sposób odnotowywane w BIK. Jest to równoznaczne z tym, że mając leasing na mieszkanie wciąż możesz ubiegać się o kredyt. Jest to również wygodna opcja dla osób, które mają problem z zebraniem kapitału początkowego. Jak się okazuje – zawierając umowę leasingową, kapitał jest ustawiany indywidualnie, a w niektórych przypadkach w ogóle nie jest wymagany. Wiąże się to oczywiście z proporcjonalnie dłuższym okresem leasingowym oraz wielkością raty, jednak dla wielu jest to niepowtarzalna okazja nabycia własnej nieruchomości bez konieczności dużego wkładu własnego.

Masz nieruchomość którą szybko chciałbyś spieniężyć? Nie chcesz zbędnie marnować czas na niepotrzebne wizyty w mieszkaniu i prowizje dla pośrednika? W takim razie odwiedź naszą stronę Kasa-za-M.pl, wypełnij formularz kontaktowy a propozycję cenową dostaniesz w ciągu 24h.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!